Lokalizacja

Historia wsi Klucze sięga 1374 roku, kiedy to królowa Elżbieta sprzedała Jaśkowi i Wawrzkowi kluczewskie sołectwo razem z dwoma sadzawkami rybnymi, łąką oraz kopalnią. Nazwa miejscowości wywodzi się najprawdopodobniej od niejakiego Janusza- klucznika, który otrzymał grunty na których obecnie znajduje się osada. Niektórzy sugerują, że nazwa ma związek z dawnym określeniem wód głębinowych, zwanych "klecze". W 1887 roku, Klucze stają się własnością Ludwika Mauve, który dziesięć lat później otwiera spółkę akcyjną, na bazie której powstaje papiernia. Od czasu uruchomienia pierwszej maszyny papierniczej, Fabryka Papieru działała bez przerwy, aż do czasów współczesnych, produkując wysokiej jakości papier- co zostało potwierdzone zdobyciem medalu na wystawie w 1924 roku w Paryżu. Do dnia dzisiejszego miejscowość Klucze znana jest z wyrobu tego produktu.

Dworek nad Rozlewiskiem to hotel 3* położony w Gminie Klucze, malowniczej scenerii Jury Krakowsko-Częstochowskiej. W pobliżu hotelu przebiega min. Szlak Orlich Gniazd - prawdziwa uciecha dla wszystkich miłośników pieszych oraz rowerowych wycieczek.

Najciekawsze atrakcje Szlaku Orlich Gniazd i odległości:
- Pustynia Błędowska, zwana Polską Saharą - 3 km
- Bazylika Św. Andrzeja Olkusz - 9 km
- Zamek w Bydlinie - 9km
- Zamek Królewski Rabsztyn - 10 km
- Rezerwat i ruiny zamku w Smoleniu - 13 km
- Zamek Ogrodzieniec z dodatkowymi atrakcjami - Park Miniatur, Park Doświadczeń Fizycznych, Dom Legend i Strachów, Park Rozrywki, Tor Saneczkowy - 13 km
- Pałac w Pilicy - 15 km
- Bazylika Św. Piotra i Pawła w Zawierciu - 20 km
- Zamek w Pieskowej Skale - 29km
- Jaskinia Nietoperzowa Jerzmanowice - 29 km
- Ojcowski Park Narodowy (Jaskinia Grota Łokietka, Maczuga Herkulesa, Zamek) - 30 km
- Zamek Mirów - Bobolice - 35 km
- Zamek i rezerwat "Ostrężnik" - 47 km
- Zamek w Olsztynie - 60 km

Film prezentujący uroki Jury pod adresem
http://www.youtube.com/watch?v=Ktho_ASLOnU

Szczegółowe informacje na stronie http://www.orlegniazda.pl/


 

Dworek nad Rozlewiskiem*** położony jest nieopodal dwóch miejskich aglomeracji Krakowa (45km) i Katowic(50km). Z Krakowa droga do Klucz wiedzie drogą krajową nr. 9 przez Olkusz. W Olkuszu należy kierować się na drogę wojewódzką nr 791 w stronę Zawiercia. Z Katowic dojechać można drogą krajową nr 94 w kierunku Olkusza, w którym kierujemy się na drogę wojewódzką nr 971 w kierunku Zawiercia. Z Częstochowy kierujemy się drogą krajową nr 1 do Siewierza, gdzie zjeżdżamy na drogę krajową nr 78 w kierunku Zawiercia skąd drogą wojewódzką nr 971 do Klucz.

Ta strona wykorzystuje pliki typu cookie. Jeżeli nie wyrażasz zgody na ich zapisywanie, wyłącz ich obsługę w ustawieniach swojej przeglądarki. Zamknij